EN

پرداخت عوارض

 

عوارض خودرو
 

دفاتر دریافت کننده عوارض خودرو
 

عوارض نوسازی

فایل آموزش خدمات شهرسازی
 
شهرداری‌ها برای ارائه خدمات، تأمین نیازمندی‌ها و توسعه شهر مکلف به تهیه برنامه‌های اجرایی و نقشه‌های جامع هستند. اجرای این برنامه‌ها هزینه‌های بسیاری دارد که یکی از راه‌های تأمین آن دریافت عوارض است.
انواع عوارض: نوسازی، صنفی و خودرو

عوارض نوسازی:
عوارض نوسازی و عمران شهری برای تمام اراضی و ساختمان‌ها که در محدوده قانونی شهر هستند طبق مقررات تعیین خواهد شد. این عوارض ابتدای فروردین هر سال اعلام می‌شود و مالکان تا پایان همان سال فرصت پرداخت آن را دارند. اگر در زمان تعیین شده این عوارض پرداخت شود طبق مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز تخفیف خوش حسابی به مالک تعلق می‌گیرد، اما اگر در فرصت یک ساله پرداخت انجام نشود، طبق قانون باید نه درصد جریمه دیرکرد پرداخت شود.
تعداد کل املاک در سطح شهر که دارای کد نوسازی می باشد حدودا 600 هزار ملک می باشد که از این تعداد سالیانه حدود 100 هزار ملک عوارض سالیانه خود را پرداخت می کنند.
روش های پرداخت عوارض نوسازی: 
  • دفاتر پیشخوان
  •  مراجعه به سایت  eshahr.shiraz.ir

عوارض خودرو:
شهروندان و مالکان خودرو به صورت سالیانه ملزم به پرداخت عوارض خودروی خود هستند و چنانچه عوارض خودرو در مهلت مقرر پرداخت نشود، به موجب قانون، جریمه دیرکردی معادل 2 درصد به ازای هر ماه محاسبه و به مبلغ عوارض در سال آتی اضافه می شود. در شهر شیراز حدود 400 هزار خودرو است که هر ساله حدود 100 هزار خودرو عوارض خود را پرداخت می کنند.

روش های پرداخت عوارض خودرو:
  • مراجعه به دفاتر پیشخوان
  • مراجعه به سایت car.shiraz.ir 

لازم به ذکر است که در این دو آدرس فقط امکان صدور فیش و دریافت شناسه قبض و پرداخت وجود دارد و پس از آن برای پرداخت باید از طریق خودپرداز اقدام شود.

عوارض صنفی:
از سال 1361 کلیه مشاغل و صنوف ملزم به پرداخت عوارض شغلی شده اند. در شیراز حدود 70 هزار واحد صنفی در سطح شهر فعال می باشد که سالیانه حدود 8 هزار واحد صنفی، عوارض خود را پرداخت می نمایند.
عوارض شغلی، سالیانه و از ابتدا تا انتهای سال، مهلت پرداخت عوارض است. اما چنانچه مودی تقاضای استعلام از شهرداری را داشته باشد، می بایست عوارض تا پایان سال جاری را پرداخت و تسویه کند.
مودیان می بایست جهت پرداخت عوارض شغلی به مناطق یازده گانه شهرداری،  اداره کل تشخیص و وصول درآمد (واحد اصناف) و اتاق اصناف مراجعه نمایند و پس از صدور فیش از طریق pc-pos پرداخت می نمایند.
 


 

منبع : پورتال اصلی
۱۳۲۳۰۶
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است

پیوندها
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد