EN

​فراخوان نخستین جشنواره بین المللی کارتون «شهروندی» شیراز

 
هنر کاریکاتور، هنری جهانی است که با بهره‌گیری از آن می‌توان آثاری ارزشمند در حوزه ارتقای فرهنگ شهروندی را خلق کرد. شهرداری شیراز با هدف ارائه رویکردی نو به مباحث مدیریت شهری و ترسیم نقشی ماندگار در افکار عمومی اقدام به برگزاری نخستین جشنواره بین المللی کارتون «شهروندی» کرده است. همچنین بخش ویژه این جشنواره با نگاهی به پاسداشت نام و یاد شاعر پرآوازه زبان و ادب فارسی، لسان الغیب خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی برگزار می شود تا ادای دینی به این گوهر گرانقدر خطه هنرپرور شیراز باشد.

اهداف و کارکردهای جشنواره:
 • در انداختن طرحی نو از جایگاه شیراز در عرصه ملی و بین المللی
 • دعوت از کارتونیست های ایران و جهان به منظور خلق، ارائه و ارسال اثر جهت توسعه و ارتقای فرهنگ شهروندی و بزرگداشت جایگاه ادبی حافظ شیرازی
 • معرفی ظرفیت ها و توانمندی های شیراز در عرصه ملی و بین المللی
 • برگزاری رویداد در راستای استفاده از ظرفیت های هنری در مدیریت شهری
 • استفاده از آثار هنرمندان کاریکاتوریست جهان جهت فرهنگ سازی
 • اکران تبلیغات محیطی (بیلبورد، استند و ...) و مجازی (پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز و شبکه های اجتماعی)
 • برپایی نمایشگاه های مختلف از آثار دریافت شده در مکان های مختلف همچون اماکن عمومی، آموزشی، هنری و ...
 • بحث و بررسی آثار هنری دریافت شده در نشست های تخصصی

محورهای جشنواره:
 1. مدیریت شهری: مدیریت شهری یک حوزه بسیار پیچیده است که شامل استراتژی‌ها، فعالیت‌ها و ابزارهایی است که باعث می‌شود یک شهر کارساز باشد. کارساز بودن یک شهر می‌تواند بدین معنی باشد که زیرساخت‌های شهر قابل دسترسی و کاربردی است، منابع و خدمات مورد نیاز در دسترس هستند و به روشی عادلانه در مردم تقسیم می‌شوند، منافع ذینفعان مختلف، به ویژه شهروندان، به خوبی در تصمیم گیری و تحولات آینده در نظر گرفته می‌شوند. مدیریت شهری در استراتژی یک شهر، انسجام و همخوانی ایجاد می‌کند و انتظارات ذینفعان مختلف را به گونه‌ای که برنامه‌ها عملی و متناسب با واقعیت روزمره شهر باشد، متحد می‌کند. حوزه های مدنظر مدیریت شهری در این جشنواره عبارتند از عمران شهری و پروژه های شاخص عمرانی، توسعه فضای سبز، زیباسازی، شهرسازی، شهر پاکیزه، درآمد پایدار،  شهر دوستدار کودک، شهر دوستدار کتاب، شهر دوستدار سالمند و ... .
 2. فرهنگ شهروندی: مجموعه ای از هنجارها، ارزشها و باورهای نوع زندگی انسان در شهر را فرهنگ شهروندی تعیین می‌کند و با توجه به موقعیت، کارکرد یا وظیفه اجتماعی که بر آن محول شده، بررسی می شود. حوزه های مدنظر فرهنگ شهروندی در این جشنواره عبارتند از آپارتمان نشینی، آتش نشانی و خدمات ایمنی، مراقبت از محیط زیست، فضای سبز، پسماند، اصلاح الگوی مصرف، کاهش آلایندگی، وندالیسم، فرهنگ ترافیک و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و ... .
 3. گردشگری شهری: فضاهای شهری در سراسر جهان برای سالیان متمادی در زمره با اهمیت‌ترین مکانها برای اهداف گردشگری است. امروزه صنعت گردشگری به ویژه شاخه شهری آن جایگاه خاصی در اقتصاد کشورها داردو نقش فعال در ارتقا ساختار اقتصادی – اجتماعی - فرهنگی کشورهای رو به توسعه بازی می کند. شهرها دارای جاذبه های گردشگری فراوان هستند و همواره گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کنند لذا توسعه گردشگری شهری پایدار و مدیریت خردمندانه آن نیاز مند برنامه ریزی می باشد. حوزه های مدنظر گردشگری شهری در این جشنواره عبارتند از معرفی فرهنگ، آثار و شخصیت های تاریخی؛ شیراز، شهر جهانی صنایع دستی؛ پاسداشت میراث ناملموس و فرهنگ حضور در اماکن گردشگری، فرهنگ گردشگری و گردشگری پذیری.
 4. خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی متخلص به «حافظ»، غزلسرای بزرگ و از خداوندان شعر و ادب پارسی است. دیوان اشعار او شامل غزلیات، چند قصیده، چند مثنوی، قطعات و رباعیات است در بخش ویژه جشنواره بین المللی کارتون شهروندی شیراز ارائه کارتونی از اشعار این شاعر همچون «آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است / با دوستان مروت با دشمنان مدارا»، «نصیحت گوش کن جانا که از جان دوست‌تر دارند / جوانان سعادتمند پند پیر دانا را»، «غمناک نباید بود از طعنِ حسود ای دل / شاید که چو وابینی خیرِ تو در این باشد» و ... به انتخاب کارتونیست مدنظر است.


تقویم اجرایی جشنواره:
6 شهریور 1401: رونمایی از پوستر فراخوان جشنواره و اعلام فراخوان آن در رسانه ها و سایت های بین المللی کارتون و همچنین آغاز دریافت آثار
31 شهریور 1401: پایان زمان ارسال آثار
20 مهر یادروز حافظ و هفته وحدت: اعلام نتایج جشنواره و گشایش آثار
 
مقررات جشنواره:
 • محدودیت سنی برای شرکت در جشنواره وجود ندارد
 • تکنیک اجرای آثار آزاد است
 • اندازه آثار می تواند A3 یا A4 باشد
 • آثار می تواند سیاه و سفید و یا رنگی باشد
 • محدودیتی در ارسال آثار نیست
 • به همراه آثار، فرم شرکت در جشنواره تکمیل و ارسال شود
 • شهرداری شیراز این حق را دارد که از آثار دریافتی در چاپ کتاب، بروشور، کاتالوگ و تبلیغات شهری استفاده کند
 • تکمیل فرم به همراه ارسال آثار به معنای پذیرفتن شرایط و مقررات جشنواره است 

نحوه ارسال آثار:
ایمیل اثر به آدرس زیر:
Shirazcartoon1@gmail.com
داوران جشنواره:
5 کارتونیست برجسته و بین المللی داخلی و خارجی
 
جوایز:
بخش اصلی: به 9 کارتونیست برتر جشنواره اهدای جایزه ویژه شهرداری شیراز، لوح تقدیر و تندیس جشنواره
بخش ویژه: به سه کارتونیست برتر بخش ویژه لسان الغیب، اهدای جایزه ویژه شهرداری شیراز، لوح تقدیر و تندیس جشنواره 

اهدای لوح سپاس و یادبود جشنواره به صاحبان آثار فینالیست 
 
 
دانلود فرم شرکت در فراخوان


 ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
منبع : پورتال اصلی شهرداری شیراز
بازدید ها : ۵۱۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


 071-32223624-6
 info@shiraz.ir
 شیراز - میدان شهدا - ساختمان شهرداری مرکزی
پیوندها
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد